Rovaniemeläinen Henri Ramberg jatkaa Vasemmistoliiton Lapin piirin puheenjohtajan tehtävässä vuonna 2021. Ramberg on toiminut piirijärjestön puheenjohtajana vuodesta 2019 alkaen.

Ensimmäisenä varapuheenjohtajana jatkaa kemiläinen Albana Mustafi. Toiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Aaro Granroth Kittilästä.

Piirijärjestö teki valinnat syyskokouksessaan, joka järjestettiin sunnuntaina Tornion Järjestötalolla.

Piirihallituksen jäseniksi vuodelle 2022 valittiin Anni Ahlakorpi Utsjoelta, Saara Hartzell Rovaniemeltä, Juhani Hiltunen Keminmaasta, Piia Kilpeläinen-Tuoma Pellosta, Jouni Knuuti Inarista, Riitta Luosujärvi Kemistä, Aki Nevalainen Kittilästä, Tiina Outila Rovaniemeltä, Olavi Parkkila Torniosta, Ari Parviainen Sodankylästä, Jonna Parviainen Rovaniemeltä, Sanna Pettersson Rovaniemeltä, Raimo Puikko Tervolasta, Tommi Sauvolainen Kemistä, Lauri Titola Inarista, Rainer Wahlsten Kemijärveltä, Voitto Vaattovaara Kolarista ja Vuokko Vakkuri Ylitorniolta.

Varajäseniksi valittiin Helena Halttu Keminmaasta, Marita Toivanen Kittilästä ja Maisa Lahnajärvi Kemistä.

Ehdokkaita aluevaaleihin

Sunnuntaina Torniossa koolla ollut Vasemmistoliiton Lapin piirin syyskokous asetti 49 ehdokasta tammikuussa 2022 pidettäviin aluevaaleihin. Ehdokkaita nimettiin kaikkiaan 16 Lapin kunnasta.

Piirijärjestön tavoitteena on täysi 73 ehdokkaan lista ja lisää ehdokkaita asetetaan myöhemmin.

Nyt nimetyt ehdokkaat ovat:

Miia Alasaarela, Kemi,

Heidi Anttila, Kemi,

Arto Baas, Rovaniemi,

Kim Bergvall, Kemi,

Sari Ekorre, Kemi

Manu Friman, Muonio

Minna Hakanen, Kemi

Nina Hansen, Kolari

Saara Hartzell, Rovaniemi

Pertti Hemminki, Tervola

Juhani Hiltunen, Keminmaa

Riitta Hokkanen, Sodankylä

Pekka Honkanen, Simo

Mari Ikonen, Rovaniemi

Mauri Jaakkonen, Kemi

Aki Jauhojärvi, Muonio

Kati Kaivola, Kittilä

Piia Kilpeläinen-Tuoma, Pello

Jouni Knuuti, Inari

Mikko Koivulehto, Kemi

Martti Koivuranta, Ylitornio

Reijo Kontinen, Kolari

Sani Kontogeorgas, Kolari

Päivi Koskela, Kemi

Jarkko Kotilainen, Kemijärvi

Henna Kuivila, Rovaniemi

Laura Kuru, Tornio

Arto Kämä, Ranua

Albana Mustafi, Kemi

Paula Nevalainen, Kittilä

Anni-Sofia Niittyvuopio, Utsjoki

Riikka Oinas, Tervola

Kirsti Ojala, Kemijärvi

Tiina Outila, Rovaniemi

Jonna Parviainen, Rovaniemi

Ari Parviainen, Sodankylä

Pirkko Pehkonen, Kemi

Jenna Pihkapuro, Kemi

Raimo Puikko, Tervola

Kari Puolakka, Rovaniemi

Heikki Puolamaa, Keminmaa

Vesa Puuronen, Rovaniemi

Henri Ramberg, Rovaniemi

Sirpa Salmela, Inari

Juha Siltala, Sodankylä

Olavi Stoor, Tornio

Vesa Suomalainen, Sodankylä

Vuokko Vakkuri, Ylitornio

Raimo Äärelä, Sodankylä