Arkea ei ole JHL:n mukaan missään vaiheessa halunnut todellisia neuvotteluja työntekijöidensä työehdoista.
Arkean neuvottelut Turussa ovat Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n mukaan olleet silkkaa vedätystä. Asia kävi ilmi JHL:n puheenjohtajan Päivi Niemi-Laineen mukaan tiistaina 12. marraskuuta, jolloin yhtiö ilmoitti, ettei heillä ole valtuuksia neuvotella mistään. JHL puolestaan ilmoittaa olevansa valmis tiukentamaan ja laajentamaan järjestöllisiä toimenpiteitä.
JHL pitää Arkea Oy:n asennetta työntekijöiden työehdoista sopimiseen härskinä ja suorastaan vastuuttomana. Todellista halua sopia säädyllisistä työehdoista yrityksellä ei ole ollut missään vaiheessa. Tiistaina neuvotteluissa yhtiö esiintyi jyrkkänä. JHL:n tiedotteen mukaan yhtiö ilmoitti, ettei se voi tehdä paikallista sopimusta, koska sillä ei ole valtuuksia sopia mitään.
”Neuvottelupyyntö oli silkkaa teatteria”
– Arkean toiminta osoittaa selvästi, että yhtiössä ei välitetä työntekijöistä tippaakaan. Valitettavasti viimeviikkoinen neuvottelupyyntö oli silkkaa teatteria ja vedätystä. Yhtiö ei oikeasti halua sopia mistään, sanoo Niemi-Laine.
JHL lähti hakemaan Arkean tilanteeseen reilua sopimusratkaisua Avaintessiin pohjautuvalla paikallisella sopimuksella. Yhtiössä ei tähän oltu valmiita.
– Emme ole sopineet uusista neuvotteluista. Olemme valmiita tiukentamaan ja laajentamaan järjestöllisiä toimenpiteitä, Päivi Niemi-Laine sanoo.

Tarjous uusille kestotilaajille!
Kestotilauksen ensimmäinen vuosi nyt vain 142€ – säästä 20 euroa.
Voit maksaa tilauksesi 3, 6 tai 12 kuukauden erissä. Kestotilaajana saat lukuoikeuden myös digilehteen.
Tarjous uusille kestotilaajille on voimassa 18.4. saakka.
Tilaa tästä!