Perjantaina 25.5.2012
9.2.2012 20.07
Matt-80
Artikkelin kuva
Soweto.

Joka kolmas kuolema liittyy aidsiin Etelä-Afrikassa

IPS–Kristin Palitza

Kapkaupunki

Etelä-Afrikassa asuu 0,7 prosenttia maapallon väestöstä, mutta siellä on 17 prosenttia kaikista hiv-tartunnoista. Se vaikuttaa kohtalokkaasti maan talouteen ja väestökehitykseen.

Ilman aidsia Etelä-Afrikan asukasluku olisi 4,4 miljoonaa suurempi kuin nykyinen 50,6 miljoonaa, Thuthukani Ndebele Etelä-Afrikan rotusuhteiden tutkimuslaitoksesta (Sairr) laskee.

– Aids verottaa pahimmin 15-49-vuotiaiden ikäryhmää, joka on taloudellisesti tuottavin. Jos varhaiset kuolemat jatkuvat, taloudelliset ja sosiaaliset seuraukset ovat vakavia, Ndebele sanoo.

Hänen mukaansa viime vuonna lähes kolmannes kaikista kuolemista liittyi aidsiin.

– Se rajoittaa tuotantoon, yritystoimintaan ja kehittämiseen osallistuvien koulutettujen ja ammattitaitoisten ihmisten määrää, Witwaterstrandin yliopiston taloustieteilijä David Hornsby vahvistaa.

Sairr ennustaa, että vuonna 2015 Etelä-Afrikassa on kuusi miljoonaa hivin kantajaa. Luku on kaksinkertainen vuoteen 2000 verrattuna.

Etelä-Afrikan väestöstä lähes kolmannes on alle 15-vuotiaita. Vuonna 2009 jo liki kaksi miljoonaa lasta oli menettänyt toisen tai molemmat vanhempansa. Orpolasten ja isovanhempien varassa olevien perheiden yleistyminen kasvattaa valtion sosiaalimenoja.

Etelä-Afrikka käytti vuonna 2009 terveydenhuoltoon kansantuotteestaan yhdeksän prosenttia. Osuus on samaa luokkaa kuin Suomessa ja lähes puolet suurempi kuin kehitysmaissa keskimäärin.

 
 
IlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitus
Kansan Uutiset Oy | Sähköposti: ku@kansanuutiset.fi | Puhelin (09) 759 601 | Fax (09) 7596 0319