Armeija ei iskekään niin pahasti Keski-Suomeen
Puolustusvoimien keskiviikkona julkistettu lakkautusohjelma ei iskekään niin rajusti Keski-Suomeen kuin ensimmäisissä arvioissa laskettiin.
Pioneerirykmentin lopettaminen Keuruulta vuonna 2014 olisi Keuruun kaupungille iso menetys, kun sen mukana menisi paikkakunnan toiseksi suurin työnantaja ja 280 työpaikkaa.
Häviäjänä uudistuksessa olisi myös Jämsä, jos Hallin varuskunta Jämsässä lakkautetaan ensi vuoden loppuun mennessä.
Sanomalehti Keskisuomalainen otsikoi torstaina uudistuksen vaikutukset koko pääuutissivun leveydellä:”Maakuntaan raskas isku”. Perjantaina lehti tiesi jo kertoa, että ”kokonaisuudessaan Puolustusvoimien työpaikat eivät välttämättä vähene Keski-Suomessa, huolimatta Keuruun Pioneerirykmentin lakkauttamisesta.”
Voi jopa lisääntyä
Lehden laskelmien mukaan pioneerirykmentin 280 työpaikan lisäksi Keski-Suomi menettäisi Pirkkalaan siirtyvän Tukilentolaivueen vajaa sata työpaikkaa.
Toisaalta reilut 300 henkilöä nyt työllistävän Lentosotakoulun toiminta siirtyisi kokonaisuudessaan Kauhavalta Jyväskylän Tikkakoskelle. Maakunnan sisällä sinne aiotaan siirtää myös noin 200 henkilöä työllistävä Ilmavoimien Teknillinen Koulu Jämsän Hallista.
Jos myös perustettava Tiedustelukeskus sijoittuu Tikkakoskelle, voi puolustusvoimien keskisuomalaiset työpaikat lehden mukaan jopa lisääntyä. Keuruulaisia asia ei silti juurikaan lohduta.
Ecuadorin malli voi toimia Kreikassakin
SDP kuntavaaleihin kolmella kärjellä
Tampereelle ensimmäinen ympäristötilinpäätös
Metsähallitus kartoittaa kulttuuriperintöä Etelä-Suomen metsissä ja saaristossa
Tuleva kesä paljastaa paljon uutta tietoa esi-isiemme tarmokkuudesta ja selviytymiskeinoista.


keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina

