Incap irtisanoo 56 henkeä lopetettavalta Helsingin-tehtaalta
Sopimusvalmistaja Incap lopettaa Helsingin-tehtaansa tuotannon syksyyn mennessä. Talven ja kevään aikana irtisanotaan 48 työntekijää ja kahdeksan toimihenkilöä.
Yhteistoimintaneuvottelut päättyivät keskiviikkona. Lakkauttamalla tehtaan Incap saa 1,6 miljoonan euron säästöt kiinteisiin kustannuksiinsa.
Incapin toimitusjohtaja Sami Mykkänen kertoo, että yhtiö ei katsonut tarkoituksenmukaiseksi investoida lähivuosien aikana laitteisiin, joita tehtaan kilpailukyvyn ylläpitäminen olisi edellyttänyt. Hän kuvaa vaadittuja investointeja isoiksi.
Incapilla on toimintaa Suomessa, Virossa, Intiassa ja Kiinassa. Konsernin liikevaihto vuonna 2010 oli noin 59 miljoonaa euroa, ja yhtiö työllistää 730 henkilöä. Incapin osake on listattu Helsingin pörssissä.
SDP kuntavaaleihin kolmella kärjellä
Tampereelle ensimmäinen ympäristötilinpäätös
Metsähallitus kartoittaa kulttuuriperintöä Etelä-Suomen metsissä ja saaristossa
Tuleva kesä paljastaa paljon uutta tietoa esi-isiemme tarmokkuudesta ja selviytymiskeinoista.


keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina

