
Ministeri olennaisen juurilla: ”Kaikki muu hajoaa, mutta kulttuuri säilyy”
Paavo Arhinmäen mielestä enemmän vapaa-aikaa tarkoittaa enemmän kulttuuria.
Valtamedialle tuntui tulleen yllätyksenä se, että Vasemmistoliiton kahdesta ministerinsalkusta rahassa painavamman sai suomussalmelainen Merja Kyllönen, joka nimitetään myöhemmin tällä viikolla liikenneministeriksi.
Puolueen puheenjohtaja Paavo Arhinmäki halusi kulttuuri- ja urheiluministeriksi. Puolueväelle se ei tullut yllätyksenä. Eduskuntaryhmässäkin sitä oli uumoiltu.
Perinteisen ajattelun mukaan puolueen puheenjohtaja ottaa painavimman salkun, vaikka juuri vasemmistossa on ennekin toimittu toisin. Myös Claes Andersson halusi kulttuuriministeriksi, jota pidettiin suhteellisen merkityksettömänä ministerin tehtävänä. Kirjailija – muusikko Andersson mainitaan yhä ehkä kaikkien aikojen parhaana kulttuuriministerinä.
Painoa ei voi laskea euroissa
– Kulttuuriministerin salkku on erittäin painava, Arhinmäki totesi heti sen jälkeen, kun puolueen salkkujako julkistettiin sunnuntaina.
– Kestävintä yhteiskunnassa on kulttuuri. Kaikki muu hajoaa, mutta kulttuuri säilyy. Siinä mielessä kulttuurilla on paljon isompi rooli kuin usein ajatellaan. Sitä ei voi laskea pelkästään euroissa.
Hän totesi kulttuurin, taiteen ja urheilun merkityksen kasvavan koko ajan, kun ihmisten varallisuus ja vapaa-aika lisääntyvät.
– Nyt on todellinen mahdollisuus siirtyä eteenpäin siinä, että tavaran sijaan ihmiset haluavat kuluttaa kulttuuria ja urheilua. Siksi on tärkeää, että niille pystytään takaamaan voimavarat.
Jalkapalloa ja graffitia
Arhinmäki tunnetaan intohimoisena jalkapalloihmisenä. Hän kiertää kotimaassa ja maailmalla katsomassa otteluja ja pelaa eduskunnan jalkapallojoukkueessa sekä junioriaikojensa seuran Käpylän Pallon ikämiehissä.
Silti yhteyttä häneen ministeriyden ympärillä ole ottaneet urheilutahot.
– Kulttuuripuolelta yhteydenottoja on tullut senkin edestä, Arhinmäki sanoi.
– Siellä kyllä tunnetaan mun harrastuneisuus teatteriin, kuvataiteisiin ja musiikkiin. Siellä on suuria odotuksia.
Arhinmäen tukiryhmissä on ollut paljon kulttuuriväkeä. Hänet tunnetaan myös graffitien puolustajana ja klubikeikoilla kävijänä.
Tekijänoikeuksista vääntöä
Kulttuuri- ja urheiluministerin vastuulle kuuluvat myös nuorisoasiat, opintotuki ja tasa-arvo. Merkitykseltään kasvava osa ovat tekijänoikeusasiat.
Arhinmäki arvioikin, että ei-materiaalisen talouden kasvaessa tekijänoikeuskysymys kasvaa valtavaksi. Hän muistutti esimerkiksi väännöstä, joka käytiin siitä, saavatko mediakonsernit niille työtä tehneiden taiteilijoiden ja toimittajien työn omaisuudekseen. Hän uskoo, että vastaavia vääntöjä on odotettavissa.
– Vielä ei nähdä, että kulttuuri voi kasvaa muutamassa vuodessa huomattavasti merkittävämmäksi hallinnonalaksi kuin moni muu. Maailmanlaajuisesti kulttuuri ja taide ovat isompi teollisuuden ala kuin vaikkapa autoteollisuus.
- » Vasemmistonuoret pettyi hallitusratkaisuun 20.6.2011 14.33
- » ”Saamme loistavan liikenneministerin Kyllikistä” 20.6.2011 14.30
- » Kolmen kohdan hallitus 20.6.2011 12.01
LISÄÄ AIHEESTA:
- » ”Oppositiossa oikeassa oleminen olisi paljon helpompaa” 20.6.2011 19.55
- » Jos Mustajärvi ja Yrttiaho lähtevät omille teilleen, edessä voi olla erottaminen 20.6.2011 19.03
- » ”Saamme loistavan liikenneministerin Kyllikistä” 20.6.2011 14.30
- » Vasemmistossakin ymmärretään: Ei perusturvapaketti sentään poista köyhyyttä 20.6.2011 12.45
- » ”Tuen kaikin keinoin sitä, että puheenjohtaja voisi olla itsensä kanssa samaa mieltä” 19.6.2011 19.25
- » Uusi kulttuuriministeri: Kulttuuri on jo suurempi teollisuuden ala kuin autoteollisuus 19.6.2011 18.10
- » Vasemmiston kohtalon hetki: Ollako vai eikö olla? 19.6.2011 13.07
- » Vasemmiston puoluehallitus: Hallitukseen 19.6.2011 12.12
- » ”Kolmanneksi suurin hallituspuolue on paljon vahvempi kuin pienin oppositiopuolue” 18.6.2011 16.47
- » Vasemmistolle tarjolla liikenne- ja kulttuuriministerit uudessa hallituksessa 17.6.2011 21.49
Myös perhosia bongataan
Helsingin Vasemmisto korostaa lähipalvelujen toimivuutta
Nostaako SAK kapinalipun?
Isille saatava lisää perhevapaita, jos naiset halutaan töihin
Valtiosihteeri Jarmo Lindén (vas.) vaatii lisää perhevapaita isille.


Kestävintä yhteiskunnassa on kulttuuri.
keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina

