Maanantaina 13.2.2012
9.9.2010 16.07

Vasemmisto säilyttäisi Savonlinnan opettajakoulutuksen

ku

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä otti kantaa Savonlinnan kampuksen puolesta. Savonlinnan opettajakoulutusta uhkaa alasajo.

Ryhmä arvioi, että Itä-Suomen yliopiston Savonlinnan kampuksella on hyvät edellytykset toimia tehokkaana korkeamman opetuksen antajana.

Se pitää Savonlinnan etuna myös sitä, että kaupunki on opiskelijoiden kannalta edullisempi kuin esimerkiksi Helsinki.

Ryhmä ei hyväksy aikeita supistaa opettajankoulutusta Savonlinnassa tai lakkauttaa koulutus kokonaan.

– Sillä olisi kielteinen vaikutus Savonlinnan ja koko seudun kehitykselle, ryhmä toteaa ja ihmettelee porvarihallituksen aluepoliittisia tavoitteita.

– Hallituksen viimeaikaiset toimet ovat myös Savonlinnan osalta johtamassa päinvastaiseen kuin mihin oikealla aluepolitiikalla tulisi pyrkiä.

 
 
IlmoitusIlmoitusIlmoitus
Kansan Uutiset Oy | Sähköposti: ku@kansanuutiset.fi | Puhelin (09) 759 601 | Fax (09) 7596 0319