
TUL:n aloitteesta syntyi Veikkaus
Oy Tippaustoimisto ab sai toimiluvan 30. elokuuta 1940. Tänään Veikkaus voi paremmin kuin koskaan.
rahajako
Veikkauksen omistavat urheilujärjestöt myivät yhtiön valtiolle 55 miljoonalla vuonna 1975.
Vuonna 2009 taiteen osuus voittovarojen jaosta oli 204 miljoonaa euroa, urheilun 124, tieteen 87 ja nuorisotyön vajaa 45 miljoonaa euroa.
Online-pelaaminen muutti monin tavoin yhtiön rakennetta. Kun asiamiehiä oli 1970-luvun taitteessa vielä 11 000, on myyntipaikkoja enää hieman ylin 3 000. Henkilökunnan määräkin on romahtanut 355:een. Vastaavasti johtajien määrä on nelinkertaistunut Jukka Uunilan ajoista ja johtajien palkat likimain kymmenkertaistuneet.
Lotto on säilyttänyt valta-asemansa moninkertaistuneessa pelivalikoimassa. Se oli 475,8 miljoonan vaihdollaan merkittävin tuloksen tekijä. Sen perässä kirii uudempi peli Keno, jota pelattiin 332,6 miljoonalla.
Uuden tekniikan ansiosta on nettipelaajien määrän hypännyt korkealle. Nettipelaajia oli 2009 jo lähes neljännesmiljoona ja liikevaihto 357 miljoonaa eli 19 % liikevaihdosta.
Suomen suurimman rahapeliyhtiön Veikkauksen liikevaihto kasvoi viime vuonna neljä prosenttia edellisvuodesta. Yli puolentoista miljardin liikevaihdosta yhtiö tuloutti valtiolle voittoa 468,8 miljoonaa euroa eli 19,7 prosenttia enemmän kuin vuonna 2008.
Niinpä yhtiön toimitusjohtaja Risto Nieminen saattoi toimintakertomuksessaan viestittää ylpeänä:
”Veikkaus juhlii vuonna 2010 kunniakasta 70-vuotista taivaltaan paremmassa kunnossa kuin koskaan aikaisemmin.”
Jo 70-vuotias? Kyllä. 30.8.1940 valtioneuvosto myönsi toimiluvan yhtiölle, jonka urheilujärjestöt olivat perustaneet.
Siitä alkoi suomalaisen rahapelitoiminnan erään osa-alueen vaiherikas taival. Suuria näyttäviä juhlia ei kuitenkaan ole tulossa.
TUL:n kutsu keskusjärjestöille
Työväen Urheiluliitto oli 70 vuotta sitten kiistatta uuden rahasammon aloitteen tekijä ja alkuunpanija. Talvisota oli aiheuttanut tuhoa ja kuolemaa, mutta myös romuttanut maan talouden. Vuoden 1940 toukokuussa valtiovarainministeri Mauno Pekkala ilmoitti TUL:lle, ettei urheilun määrärahoja voida nyt lisätä.
Tiedettiin, että urheiluveikkaus oli ollut toiminnassa Ruotsissa. Sitä oli tutkinut ja selvitellyt erityisesti TUL-lehden toimittaja Lauri Nurmi, joka sai tästä uutta pontta harrastukselleen. Hän teki esityksen lähes välittömästi TUL:n liittotoimikunnalle uuden rahankeruumuodon aloittamisesta.
Kesäkuun 16. päivänä asia esiteltiin TUL:n liittoneuvostolle ja siitä lähti esitys muille urheilun keskusjärjestöille, SVUL:lle ja Palloliitolle.
Näin saatiin aikaan päätoimikunta, johon urheilujärjestöt nimesivät johtavat henkilönsä. Melkoisten kiistojen jälkeen osapuolet lähettivät valtioneuvostolle 7.7. 1940 anomuksen Oy Tippaustoimisto AB:n perustamisesta. Nimi juonsi juurensa Ruotsin Tipstjänstistä. Pian saatiin suomenkielinen nimi yhtiölle. Juuria etsittiin aina Kalevalasta asti.
Enemmän Veikkauksen historiasta kerrottiin Kansan Uutisten Viikkolehdessä perjantaina 3.9.
Yhdysvaltain esivaalien friikkisirkus
Metalliliiton nuorilla on hauskaa
Planmecan tuore työsuojeluvaltuutettu Saila Kaattari haluaa olla vahva vaikuttaja vahvassa liitossa.
Pelifirman perustaminen oli kuin pankkiryöstö
Työurien pidentäminen ei työnantajia kiinnosta
CNC-sorvaaja Tarmo Lukkarinen kehottaa ay-liikettä valppauteen.



Veikkauksen perustaja ja entinen omistaja Työväen Urheiluliitto sai vuoden 2009 voitosta 458 miljoonasta eurosta yhtiön juhlavuodeksi 2010 toiminta-avustusta opetusministeriöltä vain 1,4 miljoonaa euroa.
keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina

