
Stubbia patistellaan Afganistanista
– Wikileaks-sivustolta vuotaneiden salaisten raporttien mukaan monikansalliset joukot ovat syyllistyneet Afganistanissa satojen viattomien siviilien surmaamiseen. Suomi toimii Afganistanissa osana näitä monikansallisia joukkoja. Ulkoministeri Alexander Stubbin on nyt syytä pyytää liittolaismailta pikaista selvitystä toimintaperiaatteista Afganistan-operaatiossa.
Näin vaatii Afganistanin sodan vastaisen verkoston Porin osaston puheenjohtaja Aki Nummelin, joka toimii myös Porin kaupunginvaltuuston 1. varapuheenjohtajana.
– Saatava selvitys on toimitettava valtioneuvoston ja eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan arvioitavaksi, hän jatkaa.
Nummelinin mukaan Suomi ei voi pidempään toimia operaatiossa, joka syyllistyy viattomien surmaamiseen.
– Kuluneet vuodet Afganistan-operaatiossa eivät suinkaan ole parantaneet Afganistanin oloja, vaan näyttää siltä, että levottomuudet ovat leviämässä Pakistaniin. Länsimaiden sotilaallinen toiminta räjähdysherkällä alueella johtaa siihen, että entistä suurempi osa islamilaisesta maailmasta kääntyy radikaalilla tavalla länttä vastaan.
- » Wikileaksin perustaja ”murskaa paskiaisia” 26.7.2010 15.34
- » Koalitio peittelee Afganistanin siviilikuolemia 26.7.2010 13.25
- » Villiä länttä Afganistanissa 26.7.2010 12.32
Britannialla ydinaseita Falklandin saarilla?
Elintarviketyöläiset eivät hyväksy eläkeiän nostoa
Runoilijat ja räppärit samalla lavalla
Miehiä synnyttäjien avuksi Intiassa
Kokeilusta on saatu hyviä kokemuksia syrjäisillä heimoalueilla.


keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina
