Heitä häpeä, nosta nyrkki!
"Työttömyys hävettää entistä harvempia nuoria", uutisoi YLE hiljattain. Uutinen pohjautui Suomen Akatemian tutkijan Jaana Lähteenmaan tekemään nettikyselyyn. Itse kyselyä enemmän kiinnitin huomiota uu...
Vastaa
Lue koko artikkeli
yh
06.09.klo 12.20
'Merkitystä' (työ)elämään..
Pakko myöntää, ettei vuosien varrella yksikään työvoimat:ston kautta saamani, jollain tavalla, osittain palkkatuettu työpaikka tai itse hankittu vuokrafirman pätkäduuni, ole ollut itselleni (tosi)tärkeäksi kokemaa tai muuten mielekästä minulle, koska ne ovat kaikki olleet varsinaisen koulutukseni, ammattini ja sen tuoman työkokemukseni (mikä on mereltä ja satamista) 'vierestä' niin reilusti. (Oma alani ei ollut yh:na enää täysin mahdollinen.) En kokenut itseäni tosi tarpeelliseksi edes yliopiston- ja pääkirjastoissa, vaikka ne muuten mielenkiintoisia ja tuttuja työpaikkoja olivatkin. Eli artikkelin teemat ovat tärkeitä, kun työttömiä syyllistäen pakkoaktivoidaan (köyhyysrajan alittavilla luukkutuilla leipäjonottaen!) tai ylitetään työttömien ammattikoulutuksen ja -kokemuksen rajat pienillä palkkatuilla pätkätyöllistettäessä. Työttömät ovat maksaneet opintolainoja niistä koulutuksista, mitä ovat omien halujensa, taipumustensa ja temperamenttinsa(Liisi Keltikangas-Järvinen) perusteella hankkineet, eikä tätä tulisi ohittaa työvoimaviranomaisten kyykytyksen ja vallankäytön(halun?) vuoksi. Työstressi syntyy siitä(kin), että joutuu 'sisäisesti sotimaan' taipumuksiaan vastaan pakkoaktivointi- tai palkkatukitöissä, mihin ei ole missään elämänsä vaiheessa halunnut tai hakeutunut oman luontonsa vastaisesti. Se ei ole yleistä työnvieroksuntaa vaan kyseiselle työttömälle sopimatonta. (Pitkäaikais)työttömät hoitavat perheitään ja tekevät aktiivisina vaikka mitä siinä samalla, vaikkeivat saa toimeeentuloa/palkkaa, mitkä toimet ovat tulevaisuutta ajatellen taatusti tärkeämpiä(siis lastensa kanssa oleminen!) kuin huuhaahommat pakkoaktivoinneissa tai pikkupalkoilla pätkissä ties'missä, keksityissä(kin) töissä, kun samalla sossun (toimeentulotuki)luukut ovat täys'työllistettyjä jokatapauksissa heidän/meidän toimeentulotukianomusten vuoksi. Työttömien, prekaarien 'reservit repeää' ennemmin tai myöhemmin tavalla tai toisella..
06.09.klo 13.43
Häpeä
Mitä varten pitää hävetä.Työnantajien se kuuluu,mitä varten suomalaisille ei haluta maksaa kun he saavat verotuksessa kulut vähennyksiin nim.työnantajat. Mistä on oikeasti kysymys Esko Ahon reformi vai maatalousihmisten mä'kitupalais- vai torppariajatus vai pääministerin isän ??? Määä vain kysyn
Kake
06.09.klo 17.31
Hyvä nuoret!
Ei siinä todellakaan mitään hävettävää olla jos kerran yhteiskunta on niin onnettoman huono monessakin suhteessa teihin päin tämän päivän nuoret aikuiset! kysymys kuuluukin miten te ja me jo vähän vartuneemmat voisimme yhdessä tehdä tämän usein niin kovin onnettoman tilanteen pysyvän korjaamisen eteen? Pelkillä katujen ja talojen valtauksilla se ei kylläkään välttämättä tule onnistumaan vaan tarvitaan todella iso repullinen aivan uusia keinoja jotta saavcutetaan kelvollinen päivänvalon kestävä tulos josta myöskin tulevat sukupolvet voivat olla vielä joskus ylpeitä!
kirsti era
06.09.klo 22.13
vatauksen atvokaatti
Kake, on niissä valtauksissa se puoli, että saadaan ilmainen tila, jossa voidaan pitää vaikka keskusteluja yhteiskunnan eriarvoisuudesta, sen jälkeen kuunnella harrastajamuusikkoja ja tanssia, välillä keittää teetä tai peräti pottuja. Nykyisessä alvien leimaamassa järjestötoiminnassa ilmainen kokoontumistila on iso plussa. Joensuussa valtasivat nuoret talon 1.5. ja siitä tuli Väentalo. Jättivät sanan 'työ-' pois, jotta kaikki halukkaat uskalsivat paikalle. Ja uskalsivat, jopa veteraanit. Kaupunki tyhjensi talon, mutta neuvottelun jälkeen antoi (ettään perältä) toisen tilan. Keväällä vallattu vanha ja komea puutalo luultavasti palaa "vahingossa" lähiaikoina, että tilalle saadaan moderni laatikko.
Kake
06.09.klo 23.15
Siinäpä se
Taitaaakin itseasiassa olla kaiken a ja o yhdessä tekemisen meininki. Hyvä niin, muttei pelkillä rappiotalojen valtauksilla kuitenkaan pitkälle pötkitä, vaan homma kovin usein jää ikäänkuin puolitiehen joten siitäkin tilanteesta eteenpäin pitäisi yrittää löytää missioita vai kuinka? Toki on todella hienoa aina silloin, kun jos vaan ne valtaajanuoret tosissaan pitävät kunnon keskusteluja esim. vallitsevista yhteiskunnallisista epäkohdista täällä ja vähän muuallakin. Kuitenkin varsin usein käynee niin, että ne valtaukset ovat ainoastaan jonkinlaisia välivaiheita ennenkuin ne jo iät ja ajat sitten liki korvauskelvottomiksi päästetyt rakennukset puretaan ikiajoiksi uuden ja ehomman tieltä pois! Olisipa ne kuuluisat 60-lukulaiset aikanaan tajunneet vallata niitä todella ihania vanhoja jugendlinnoja eri puolella Etelä-Helsinkiä niin olisivatpa tehneet siinä sivussa todellisen kulttuurihistoriallisen urotyön suomalaiselle yhteiskunnalle!
Laihinen
07.09.klo 09.40
Omanarvon tunne
Ihminen toteutuu ihmisenä aina enemmän suhteessa siihen, kuinka vastuullinen hänen kykenee olemaan itsestään ja muusta lähipiiristään. Jos ajatellaan että tällainen "vastikkeeton lysmäperseisyys" lisääntyy ja vielä vasemmiston nimissä, niin sitten ehdottomasti äänestämään kokoomusta, sillä ainoastaan taloudellisessa ylenpalttisessa hyvinvoinnissa on mahdollista elää myös osan alivastuullisesti siinä kyljessä kiinni.
Ja työpaikat jakaantuvat kysynnän ja tarjonnan mukaan; ei ole mahdollista siirtää avoimille paikoille nyt työttöminä olevia ihmisiä. Ei ole kykyjä ja taitoja.
Jokaisella terveellä aikuisella on tahtomus kipparoida omaa elämäänsä ja olla itsenäinen valinnoissaan ottaen samalla lajitoverit huomioon. Ja tottakai jos tähän ei pysty, syntyy häpeän tunnetta. On toki monta eri syytä mistä työttömyys voi johtua, vikaa voi olla ihmisessä itsessään ja/tai olosuhteissa, mutta yksilön oma kokemus on ratkaiseva.
Se että vingutaan yhteiskunnalta "tissiä ja viihdettä" ilman vastapalveluksia vain sillä perusteella, että koska mää olen suomalainen mää, niin ei sillä rakenneta hyvää tulevaisuutta kenellekään. Se suuntaus tarkoittaa, että synnytetään jokin uusi peruskuluttajien ammatti. C-tason kansalaisia luokitukseltaan.
-
Tennilä asettuu ehdolle (66 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 18.18 -
Putinin Lada-tempulle nauretaan Venäjällä (2 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 17.32 -
Kokoomus teki virheen, sitten toisen (5 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 17.21 -
Vähemmistöihin kohdistuvasta äärioikeiston uhasta keskustellaan Helsingissä (8 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 16.28 -
SDP:n Viitanen selvityttäisi Eerolan potkut (24 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 16.17 -
Miliisin korruptio raivostuttaa Venäjällä (2 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 16.07 -
Vasemmisto presidenttipeliin (1 kommentti)
Viimeisin viesti: Tänään klo 16.05 -
Suomi kohtelee siirtotyöläisiä julmasti (20 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 16.01 -
Sasi: Eerolan tapaus ei kuulu hallintoneuvostolle (2 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 15.51 -
Työläisten ystävät (47 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 14.50 -
Liikettä niveliin Vasemmistoliitto (10 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 14.40 -
Presidenttipelissä mustan hevosen mentävä aukko (5 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 12.59 -
Venäjä, Venäjä, Venäjä (34 kommentia)
Viimeisin viesti: Tänään klo 12.41 -
Vaihtoehtoja on, jos niin halutaan (1 kommentti)
Viimeisin viesti: Tänään klo 11.22 -
Eläkejärjestelmää ei tule alistaa politiikan pelinappulaksi (1 kommentti)
Viimeisin viesti: Tänään klo 11.10 -
Vasemmisto esittää ydinpolttoaineveroa (26 kommentia)
Viimeisin viesti: Eilen klo 23.23 -
Lindén: Itella maksamaan maaseudun laajakaistat (1 kommentti)
Viimeisin viesti: Eilen klo 20.09 -
Juokaa ja polttakaa, kehotti ministeri (1 kommentti)
Viimeisin viesti: Eilen klo 17.29 -
Vihreät kaventaisivat tuloeroja – kiristämällä kulutusveroja (4 kommentia)
Viimeisin viesti: Eilen klo 14.10 -
Turun telakka hiljenee (7 kommentia)
Viimeisin viesti: Eilen klo 12.00 -
Afganistanin vasemmisto boikotoi ”mafiavaaleja” (1 kommentti)
Viimeisin viesti: Eilen klo 11.06 -
Lähes tuhat tohtoria ja lisensiaattia työttöminä (8 kommentia)
Viimeisin viesti: Eilen klo 10.38 -
Onni Happosen murhasta 80 vuotta (2 kommentia)
Viimeisin viesti: Eilen klo 07.54 -
Tuleva Vasemmisto tukee ydinvoimalan sulkua (45 kommentia)
Viimeisin viesti: Eilen klo 07.10 -
Jyväskylän koulutusvienti tehostuu (1 kommentti)
Viimeisin viesti: Eilen klo 04.03 -
Vasemmistoliitto menee lähiöihin Jyväskylässä (3 kommentia)
Viimeisin viesti: 01.09. klo 19.26 -
Katja Minkkinen ehdokkaaksi Keski-Suomesta (1 kommentti)
Viimeisin viesti: 01.09. klo 18.46 -
Arhinmäki Uudellemaalle (12 kommentia)
Viimeisin viesti: 01.09. klo 12.49 -
Ydinvoiman vastustajat tukkivat tien Olkiluotoon (3 kommentia)
Viimeisin viesti: 01.09. klo 11.15 -
Pienituloisten kukkarolla (2 kommentia)
Viimeisin viesti: 01.09. klo 10.12


