Viikon ajatus

Tiia Aarnipuu
Kotibussissani on pieni neonmainoskyltti, jossa juoksee pikavippien ja kaalimatojen välissä myös niin sanottu viikon ajatus. Virkkeet ovat yksinkertaisia ja pateettisia, kuten nyt esimerkiksi tämä viimeviikkoinen: ”Ole erityisen kiinnostunut tästä hetkestä, sillä siinä vietät koko elämäsi”. Sitä minä siinä istuessani tuijotin ja voin vähän pahoin, niin kuin voi käydä, jos lukee bussissa.
Ja tämän minä sitten yhtäkkiä muistin lauantaina Karhupuiston Kulmakahvilassa. Esikoiseni oli löytänyt kalenteristaan tyhjän kolon etävanhempaansa varten siitä huolimatta, että oli menossa viettämään 18-vuotissyntymäpäivänsä iltaa ystäviensä kanssa. Istuimme sulkeutuneina yllättävän rauhalliseen hetkeen kaiken hälyn keskellä: hyväntuulinen ja elämännälkäinen nuorukainen ja tämän äiti, myös hyväntuulinen ja hivenen aikuisemmalla tavalla elämännälkäinen.
Vaikka kysymys on vain numeroista ihmisten keksimässä ajanlaskussa, ovat lasten syntymäpäivät tuntuneet minusta aina voimakkailta muutoksen hetkiltä. Tämä pätee myös oman lapsuuteni merkkipäiviin. Jokainen synttärijuhla tönäisi askeleen lähemmäs sitä, mitä olisi olla ”iso”. Numeroihin kätkeytyi salaisuuksia ja jotkut iät vaikuttivat jo etukäteen lupaavammilta kuin toiset.
Äitinä numeroiden ja ikävuosien salaisuuksia katselee toisesta vinkkelistä, mutta eivät ne mihinkään ole kadonneet.
Täysi-ikäisten joukkoon siirtyminen pitää tietysti sisällään erityisiä merkityksiä. Muistelin lauantaina pojalleni, miten tärkeältä se ensimmäinen laillinen viinilasillinen minusta maistui – varsinkin kun töölöläisravintola tarjosi syntymäpäiväsankarille. Kovin isoksi en silloin itseäni tuntenut, pikemminkin päinvastoin: oletin, että aikuisuus tuntuisi jollain oleellisella tavalla erilaiselta. Että jonain päivänä huomaisin ylittäneeni rajan, tuntisin kuuluvani uuteen ryhmään, muuttuneeni toisenlaiseksi.
Tuota päivää odotellessani jätin muun muassa lukion vanhojentanssit kokonaan väliin, koska olin niin tavattoman viisas ja kyyninen. Tavallaan olin toisaalta ommellut itselleni mekonkin. Nyt parikymmentä vuotta myöhemmin riemuitsen siitä, ettei esikoiseni ole pelännyt hukkaavansa itseironiaansa ja kriittistä katsettaan tanssitreeneihin tai pukuvuokraamon sovituskoppiin.
Lapseni. Haluan antaa sinulle kolme ajatusta. Tee näillä mitä haluat tai laita hyllylle odottamaan:
Aikuisten maailma ei ole niin kovin erilainen.
Pateettisuus on uusi ironia.
Ole erityisen kiinnostunut tästä hetkestä, sillä siinä vietät koko elämäsi.
Kirjoittaja on tietokirjailija Hattulasta.
SAK:n Lyly suomii työnantajia
SAK:n Huutola vaatii kapinaa
SAK:n varapuheenjohtaja Matti Huutola haluaa ay-liikkeen ryhtyvän ahneuden vastaiseen kapinaa.
Huorasatu ja Eurokriisin anatomia maailmalle
Laura Gustafssonin esikoisromaanin käännösoikeudet on myyty Saksaan ja Ranskaan.
Tukijat kaikonneet: Guzenina vetäytyy SDP:ssä
Miljoonat naiset eivät saa äänestää Egyptissä
Hyvästä kauppatavasta räikeään mainontaan
Ihmiskuvaa, maailmankuvaa
Lapsuuden kaupunki
Isien ja äitien maa
Kaupallinen onnen kerjäläinen
Kadonneen aarteen metsästäjät
Hoivaintti
Hollanden voitto
Mitä syrjäytyminen on?
Komiikka tuo hetken helpotuksen
Mökkimurto ja muita ylläreitä
Julkista tilaa
Hengailu on poliittista
Porvaristo ilman proletariaattia
Laiskottelua ja lakkojen murtamista
Proletariaatti
Kiusataan isompia
Herra Rahkosen leivonen
Lisäsopeutus
Sosiaalista eksotiikkaa
Nirsoilijan tunnustuksia
Psykokulttuurista kolahdusta odotellessa
Demokratia 0.1
Li Andersson: Taistelohon!
Työläistavara


Ole erityisen kiinnostunut tästä hetkestä, sillä siinä vietät koko elämäsi.
keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina
