Voimme oppia toisten virheistä

Minna Minkkinen
Vaalit on käyty ja pikku hiljaa alan palautua normaaliin arkeen. En kiellä, ettenkö olisi ollut järkyttynyt vaalien tuloksesta ja oikeistosiiven voitosta. Kauhua herätti, mitä tulevaisuus tuo tullessaan köyhille ja kipeille, niille jotka vasemmistoa olisivat eniten tarvinneet. Äänet on annettu ja näiden mukaan on nyt elettävä ja suunnattava katseet kohti tulevaisuutta.
Vietin menneen viikonlopun Tanskan sisarpuolueen, SF:n (Socialistisk Folkeparti) puoluekokouksessa ja sain rutkasti ohjeita kuinka pärjätä oikeistolaisten kanssa. Erityisen paljon puhutti meidän perussuomalaiset ja Tanskan vastaavanlainen puolue Danske folkeparty. Ensimmäinen viesti oli kuitenkin hyvin topakka: älkää tehkö samoja virheitä kuin me.
Koska olen hieman hämilläni perussuomalaisten voitosta ja en suoraan sanoen, tiedä miten tilanteeseen tulisi suhtautua, otan mielelläni vastaan kaikki neuvot. Tanskalaisten tovereiden ajatukset kumpusivat norjalaisen toverin kirjaksi kootuista mietteistä, kuinka pärjätä populististen oikeistopuolueiden kanssa. Uskon pohjoismaiseen yhteistyöhön ja siten myös pohjoismaisiin tovereihin.
Heidän neuvonsa oli, että älkää koskaan, missään syyttäkö populisteja äänestäneitä ihmisiä rasisteiksi, koska niitä he kaikki eivät suinkaan ole. Tällä viestillä karkotamme nämä äänestäjät, jotka todellisuudessa pitäisi saada mukaan vasemmiston riveihin. Väärin äänestämisestä syyttäminen on ylimielistä. Sen sijaan on tehtävä töitä, että seuraavissa vaaleissa äänet ladataan meidän maaliin. Tanskassa ja Norjassa tehtiin virhe, joka itse asiassa vain vahvisti populistisia puolueita.
Populismin kasvu on ollut mahdollista oikeistopolitiikan kovennettua, ja vasemmisto on ollut sen edessä kyvytön puhumaan muutoksista työläisten kanssa. Populistiset puolueet ovat onnistuneet keskustelemaan sen äänestäjäkunnan kanssa, jonka vasemmisto on akatemisoiduttuaan ehkä menettänyt, eli duunarin.
Neuvona myös oli, että osoittakaa heidän oikeistolaisuutensa. Työväenpuolue ilman sosialismia on soopaa. Meidän tehtävämme on näyttää, että vasemmistolla on vastaus työelämäkysymyksiin, heillä ei. Tulevalla eduskuntakaudella on osoitettava vasemmiston ja oikeiston ero. Kuinka tämä tehdään onkin sitten pikkusen haastavampi homma.
Tanskan toverien ajatuksissa on ideaa. Ei meidän kannata lähteä demonisoimaan ja syyttelemään perussuomalaisten äänestäjiä rasisteiksi, tyhmiksi tai väärin äänestäneiksi. Demokratiaan kuuluu, että jokaisella on oikeus asettua ehdolle ja äänestää. Meidän on näytettävä äänestäjille, että olemme vastuunkantajia, pitkäjänteistä politiikkaa tekeviä ja luotettavia. Yritetään olla toistamatta samoja virheitä, opitaan niistä ja rakennetaan vahva vasemmisto.
Kirjoittaja on Vasemmistonuorten
1. varapuheenjohtaja.
LISÄÄ KIRJOITTAJALTA:
- » Isien ja äitien maa 18.5.2012 12.01
- » Vaalitaan 22.1.2012 12.38
- » Vitun feministi 24.10.2011 11.41
- » Maalaisjärkeä etsimässä 6.10.2011 18.32
- » Saa tulla! 28.8.2011 16.48
- » Yhtenäinen Vasemmisto 24.7.2011 15.21
- » Minna Minkkinen: Vastaus vasemmalta 15.4.2011 13.40
- » Missä politiikka saa olla? 27.3.2011 18.30
- » Ihanat verot 18.2.2011 17.28
- » Vaaliköyhyys 22.1.2011 17.48
SAK:n Lyly suomii työnantajia
SAK:n Huutola vaatii kapinaa
SAK:n varapuheenjohtaja Matti Huutola haluaa ay-liikkeen ryhtyvän ahneuden vastaiseen kapinaa.
Huorasatu ja Eurokriisin anatomia maailmalle
Laura Gustafssonin esikoisromaanin käännösoikeudet on myyty Saksaan ja Ranskaan.
Tukijat kaikonneet: Guzenina vetäytyy SDP:ssä
Miljoonat naiset eivät saa äänestää Egyptissä
Nuoret arvostavat sanomalehtiä vanhempia enemmän
Hyvästä kauppatavasta räikeään mainontaan
Ihmiskuvaa, maailmankuvaa
Lapsuuden kaupunki
Isien ja äitien maa
Kaupallinen onnen kerjäläinen
Kadonneen aarteen metsästäjät
Hoivaintti
Hollanden voitto
Mitä syrjäytyminen on?
Komiikka tuo hetken helpotuksen
Mökkimurto ja muita ylläreitä
Julkista tilaa
Hengailu on poliittista
Porvaristo ilman proletariaattia
Laiskottelua ja lakkojen murtamista
Proletariaatti
Kiusataan isompia
Herra Rahkosen leivonen
Lisäsopeutus
Sosiaalista eksotiikkaa
Nirsoilijan tunnustuksia
Psykokulttuurista kolahdusta odotellessa
Demokratia 0.1
Li Andersson: Taistelohon!
Työläistavara


keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina
