Kalliorinne ei piikittele omiaan
Henrik Nyholm epäili (Viikkolehti 30.9.), että olisin KU:n haastattelussa (23.9.) piikitellyt oman eduskuntaryhmäni jäseniä.
Vastauksena voin vain todeta, että tapoihini ei ole koskaan kuulunut piikitellä omaa puoluettani. Olen vuodesta toiseen puolustanut kaduilla, kabineteissa ja mediassa Vasemmiston tekemisiä olipa puolue hallituksessa tai oppositiossa, koska luotan, että puoluetoverini yrittävät aina parhaansa mukaan edistää Vasemmiston poliittisia päämääriä. Kriittisiä ajatuksia olen kyllä esittänyt aktiivisesti, mutta kritiikin kohteena ovat aina olleet muut puolueet ja heidän kyseenalaiset touhunsa.
Haastattelussa mainitsin, että ”eurotuet/vakausmekanismit” eivät ole olleet omassa vaalikampanjassani juuri mitenkään esillä. Toteutin ennen vaaleja kyselyn, jossa jaoin 10 000 kyselykorttia kotitalouksiin ja kansalaisilla oli mahdollisuus nimetä omasta mielestään tärkeimmät vaaliteemat, joita sitouduin edistämään eduskunnassa.
Kyselyyn oli mahdollista vastata myös netissä, ja vastauksia tulikin lähes tuhat kappaletta. Yhteenvetona voin todeta, että kymmenen tärkeimmän vaaliteeman joukkoon kansalaiset eivät valinneet Euroopan vakausmekanismia tai Kreikan/Portugalin tukipaketteja, vaan kärjessä olivat kotimaan arkiset asiat, kuten perusturva, nuorisotyöttömyys ja maksuton koulutus. Yhteenveto kyselyn tuloksista ja seuranta tavoitteiden etenemisestä löytyy osoitteesta www.ristokalliorinne.fi/blogi.
Risto Kalliorinne
Oulu
- » Kalliorinteen piikki? 3.10.2011 18.02
Miljoonat naiset eivät saa äänestää Egyptissä
Nuoret arvostavat sanomalehtiä vanhempia enemmän
Hyvästä kauppatavasta räikeään mainontaan
Luksustaloja Turun kulttuurimaisemaan
Metalliliitto linjaa sopimuspolitiikkaa Tampereella
– Metalliliiton liittokokouspäätöksillä on taipumus toteutua, sanoo puheenjohtaja Riku Aalto.
Euroviisut kulissien edessä
Yle ja maailman muutos
Yleisradion ohjelmapolitiikasta
Totuus esiin myös pörssitoiminnasta
Turhaa puhetta eutanasiasta
Tiede ei omista kuolemaa
Perustulo määrittelee työn uudelleen
Vasemmistonuoret ei syyllistä ketään
Teitä pelkää en, mä kuulun liittoon
Metallissa kuunneltava kentän ääntä
Rakennusliiton johto sättii vasemmistoa
Ikärasismin kitkeminen on ykkösasia
Hallintoa voi järkeistää ilman kuntaliitoksia
Kiivetäänkö kaivoskyselyssä takapuoli edellä puuhun?
Vapaus kuuluu kaikille
Äänestänkö vai enkö äänestä, siinä pulma
Presidentinvaalin tiukka toinen kierros
Joka rikkoo, se korjaa
Guggenheim-museo Suomen eliitin hanke
Guggenheimin sijasta taidekaupunki
Pankkien romahdusta ei voi enää estää
Nyt on nuorilla mahdollisuus!
Historiallisista saavutuksista
Mahdoton mahdolliseksiko?
Everestiltä
Luku- vai ymmärryskyvyn puutetta?


keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina
