
Vasemmistoliiton uudistettava organisaationsa
puheenjohtaja, Keski-Suomen Vasemmistonuoret
Vasemmistoliiton puoluekokouksen kokoontuessa Jyväskylässä 18.-20.6. keskeinen kysymys kuuluu, onko puolueen organisaatio valmis uudistumaan radikaalisti ja antamaan vastakaikua uudelle vasemmistolaiselle liikehdinnälle. Kokouksessa on jälleen mahdollista linjata, ottaako Vasemmistoliitto askeleen kohti osallistuvaa ja toiminnallista kansanliikettä.
Viimeisimmät gallupit kertovat karua kieltä puolueen tilasta. Vasemmistoliiton vaikeus muodostaa suhdetta kapitalismiin selittää osaltaan puolueen kriisiä, mutta kriisi on palautettavissa myös toimimattomaan organisaatioon. Pystyttämällä teltan kadulle muutaman kerran vuodessa ihmiset eivät koe olevansa osa yhtenäistä liikettä, eikä arjen ääni myöskään konkretisoidu puolueen toiminnassa.
Puolueen tehtävä on lähteä mukaan samoihin kamppailuihin, joita yhdenasianliikkeet ja kansalaisjärjestöt tällä hetkellä organisoivat. Puolueen on myös oltava läsnä, kun työläiset kamppailevat villiksi länneksi muuttuneilla työmarkkinoilla jäljellä olevista oikeuksistaan ja toisaalta määrittelevät uusia vaatimuksiaan suhteessa uuden työn realiteetteihin.
Puolueen kestävän jäsenpohjan saavuttamiseksi on myös tärkeää, että puolue kykenee tarjoamaan matalan osallistumiskynnyksen monipuolisella toiminnalla työläisaktivismista avoimeen yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Vasemmistonuoret on ainoa poliittinen nuorisojärjestö, joka viime vuosien aikana on onnistunut kasvattamaan jäsenmääräänsä merkittävästi. Tämä kehitys ei ole kuitenkaan näkynyt puolueen toimintakulttuurissa, ikärakenteessa saati kannatuksessa.
Vasemmistonuorista hälyttävän moni kokee edelleen toimimisen luotaantyöntävässä puolueorganisaatiossa turhauttavana. Tällaisen tilanteen vallitessa organisaatiouudistus on välttämätön.
Ville-Veikko Pulkka
Miljoonat naiset eivät saa äänestää Egyptissä
Nuoret arvostavat sanomalehtiä vanhempia enemmän
Hyvästä kauppatavasta räikeään mainontaan
Luksustaloja Turun kulttuurimaisemaan
Metalliliitto linjaa sopimuspolitiikkaa Tampereella
– Metalliliiton liittokokouspäätöksillä on taipumus toteutua, sanoo puheenjohtaja Riku Aalto.
Euroviisut kulissien edessä
Yle ja maailman muutos
Yleisradion ohjelmapolitiikasta
Totuus esiin myös pörssitoiminnasta
Turhaa puhetta eutanasiasta
Tiede ei omista kuolemaa
Perustulo määrittelee työn uudelleen
Vasemmistonuoret ei syyllistä ketään
Teitä pelkää en, mä kuulun liittoon
Metallissa kuunneltava kentän ääntä
Rakennusliiton johto sättii vasemmistoa
Ikärasismin kitkeminen on ykkösasia
Hallintoa voi järkeistää ilman kuntaliitoksia
Kiivetäänkö kaivoskyselyssä takapuoli edellä puuhun?
Vapaus kuuluu kaikille
Äänestänkö vai enkö äänestä, siinä pulma
Presidentinvaalin tiukka toinen kierros
Joka rikkoo, se korjaa
Guggenheim-museo Suomen eliitin hanke
Guggenheimin sijasta taidekaupunki
Pankkien romahdusta ei voi enää estää
Nyt on nuorilla mahdollisuus!
Historiallisista saavutuksista
Mahdoton mahdolliseksiko?
Everestiltä
Luku- vai ymmärryskyvyn puutetta?


Moni kokee toimimisen luotaantyöntävässä puolueorganisaatiossa turhauttavana.
keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina
