Viitanen Urpilaisen takaajana
SDP:n varapuheenjohtaja Pia Viitanen puolustaa Jutta Urpilaisen vihreän kasvun ohjelmaa KU:ssa 4.3.2009. Asiaa käsitelleen kirjoitukseni ydin (Urpilainen nokikolarina, KU 18.2.09) on jäänyt Viitaselta ymmärtämättä.
Suomi ei sijaitse tyhjiössä. Talouden kasvun perustan, eli energiatalouden kehittämisen reunaehdot määrää neljä päätekijää: kotimainen energian tarve, EU:n asettamat velvoitteet, talouden kilpailukyky ja kansalaisten maksukyky.
En vastusta ympäristönäkökohdat huomioon ottavia tuotteita ja ”uusiintuvaa energiaa”. Energiataloudessa ovat kaikki vaihtoehdot tarpeen, kun öljytalous kääntyy kohti iltaa. Edistyksellisen ympäristöteknologian ja -osaamisen markkinat tarjoavat kiistatta kasvun mahdollisuuksia. Näitä yritykset hyödyntävät ilman Viitasen ja Urpilaisen ohjeitakin.
Verorahan varassa pyörivä toiminta on oma lukunsa. Suomalainen palkansaaja on nöyrä ja sietää kuppausta, kunhan hallitus perustelee kauniisti tarpeensa. Ei olla moinaskaan, vaikka poliitikot EU:ssa asettavat taloudelle yhä uusia rasitteita maailman pelastamiseksi. Nähtävästi suostumme maksamaan myös kehitysmaille tukea sen edistyksellisen teknologian ostamiseksi, jota niille haluamme myydä. Tätähän hallituksen energia- ja ilmastostrategia edellyttää.
Vaikka satsaisimme miten paljon verorahaa ”vihreisiin” vaihtoehtoihin, emme voi kumota kehityksen globaalia peruslinjaa. Hiilivetyjen käyttö sekä energialähteenä, että teollisuuden raaka-aineena jatkuu hamaan loppuun saakka. Ja kun poltetaan, syntyy myös hiilidioksidia. Tätä ei EU:n päästöpolitiikka voi muuksi muuttaa.
Poliitikko Viitanen tuntuu hukkaavan vihreään usvaan palkansaajille ja eläkeläisille elintärkeän sosiaalisen ja taloudellisen näkökulman. Ehdotankin, että vasemmistopuolueiden johtajat riisuisivat värilliset silmälasinsa ja istuisivat saman pöydän ääreen miettimään, millainen energiatulevaisuus on mahdollinen ja asukkaiden kustannettavissa.
Nyt suunnan määräävät ydinvoimapuolue kokoomus, biovoimapuolue keskusta ja tuulimyllypuolue vihreät. Vastapainoksi tarvittaisiin ehdottomasti kuluttajien ja veronmaksajien kantokyvyn huomioon ottavaa energiapolitiikkaa. Jokainen keinotekoinen syöttötariffi on pois peruspalvelujen rahoituksesta.
Hallituksen energia- ja ilmastostrategia on kompromissi EU:n päästövähennysmääräysten, vihreiden tuulimyllyprojektin ja hallituksen kahden pääpuolueen intressien välillä. Mitättömän vähiin on jäänyt sen seikan pohtiminen, millainen Suomi on 30 vuoden kuluttua ja millaista energiapolitiikkaa realistinen tulevaisuuskuva edellyttää.
Pohdinta on mahdollista käynnistää vieläkin. Mutta siihen saakka, kun perusasiat on oivallettu, katteeton taivaanrannan maalaaminen voisi jäädä vähemmälle. Taantumasta ei päästä ulos vihreillä vippaskonsteilla.
Metalliliiton nuorilla on hauskaa
Planmecan tuore työsuojeluvaltuutettu Saila Kaattari haluaa olla vahva vaikuttaja vahvassa liitossa.
Pelifirman perustaminen oli kuin pankkiryöstö
Työurien pidentäminen ei työnantajia kiinnosta
CNC-sorvaaja Tarmo Lukkarinen kehottaa ay-liikettä valppauteen.
Ecuadorissa jännitetään Suomen presidentinvaaleja
Roihan Villisorsa hämmentää
Mikä se oli? Mikä tästä lensi ohi, kysyy katsoja, kun Villisorsa päättyy ja näyttämö tyhjenee.
Meri saa nopeasti jääpeitettä
Vapaus kuuluu kaikille
Äänestänkö vai enkö äänestä, siinä pulma
Presidentinvaalin tiukka toinen kierros
Joka rikkoo, se korjaa
Guggenheim-museo Suomen eliitin hanke
Guggenheimin sijasta taidekaupunki
Pankkien romahdusta ei voi enää estää
Nyt on nuorilla mahdollisuus!
Historiallisista saavutuksista
Mahdoton mahdolliseksiko?
Everestiltä
Luku- vai ymmärryskyvyn puutetta?
Arviointiperusteet ovat ratkaisevia
Vielä euron dilemmasta
Euro on liittovaltioraha
Hämmästys Ruotsin tv:ssä
Vasemmistoliiton kampanjointi on tärkeää
Puoluelehdet pulassa
Vihreillä haluja flirttailla persujen kanssa
Erikoista tarinaa rakennuksilta
EU:n komissiolle päätösvalta Suomen budjettiin
Härkäparin tanssiminen
Kenen ehdoilla valmistellaan vanhuspalvelulakia?
Kilometrikorvaukset tarpeen
Hallitusohjelma ja kuntaliitokset
Salomonin tuomio Kreikkaan
Roskapankki velkavivulla
Myös Lapissa keskitetään
Maailma tulitikkuaskissa
Viholliset kaikkoavat
Kamppailulajit eivät kannusta väkivaltaan
Pakkoliitokset eivät ole mahdollisia
Harmaa talous eriteltävä
Silvia Modig presidenttiehdokkaaksi
Koska jalkapallon seuraaminen kriminalisoitiin?
Kalliorinne ei piikittele omiaan
VR kansaa palvelemaan
Aku Ankka presidentiksi
Horneteista outoja tullimaksuja
Kaikki virtaa edelleen



keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina
