
Viimeinen sana
Kohti valoa käyn
En ole minkään sortin jouluihminen, mutta olen silti tyytyväinen muinaisten roomalaisten käynnistämään tapaan sijoittaa juhlapyhiä vuoden pimeimpään ajankohtaan. Edes muutama ylimääräinen vapaapäivä tämän musertavan pimeyden keskellä todennäköisesti pelastaa henkiä.
Vaikka joulusta sinänsä ei välittäisikään, on nyt aika iloita pohjoisen pallonpuoliskon kaikkein tärkeimmästä käänteestä. Maanantai oli vuoden lyhyin päivä. Pimeneminen on päättynyt. Hitaasti mutta varmasti kuljemme kohti ihmeistä suurinta: tämä jään peittämä pimeys muuttuu vääjäämättä lähes loputtomaksi valoksi vain joidenkin viikkojen kuluessa. 20. maaliskuuta valo nujertaa pimeyden. Ei siihen ole kuin vähän yli kymmenen viikkoa.
Tästä joulusta ja juuri ennen viikonloppua vietettävästä uudenvuodenpäivästä kannattaa nauttia, niin että jotain jää varastoonkin. Ensi vuonna juhlapyhät ovat kuin Elinkeinoelämän keskusliiton tilauksesta laaditut. Vappu on lauantaina, samoin uudenvuodenpäivä. Jouluaatto on perjantai. Eli melkein kaikki juhlat on vietettävä omalla ajalla. Mitä iloa sellaisista juhlapyhistä on?
Työpäivistä valittaminen kuulostaa ehkä kerskailevalta ylellisyydeltä sellaisen korvissa, jolla työtä ei ole ollenkaan. Tämän takia on virkistävää, että edes Vasemmistoliiton piirissä on tänä syksynä nostettu uudelleen esiin kysymys työn jakamisesta. Toisilla on sitä liikaa ja toisilla liian vähän.
Kun puhutaan työurien pidentämisestä, niin avainasemassa on työelämän parantaminen eivätkä mitkään työnantajien kannattamat pakkolait.
Kansantaloustieteen professori Matti Pohjola sanoo viime viikolla ilmestyneessä Palkansaajien tutkimuslaitoksen Talous & Yhteiskunta -lehdessä suomalaisten tekevän yhtä läntisen Euroopan pisimmistä työpäivistä vuotuisella työajalla mitattuna. Juuri työajan pituus pudottaa Pohjolan mukaan Suomen sijoitusta kansainvälisissä hyvinvointivertailuissa.
Jos näin on, niin vuodet 2010 ja 2011 ovat hyvinvoinnin kannalta erityisen mustia. Molempina juhlapyhiä vietetään pääosin viikonloppuina ja vuotuinen työaika on huipussaan.
Eduskunta, tule apuun! Kun melkein kaikki puolueet ovat nykyään työväenpuolueita, niin säätäkää pikalaki vaikka vapun valmistuspäivästä tai jouluviikon seisauksesta, joita vietetään aina ja vain arkipäivinä. Tehkää se työmiehen ja -naisen suojelemiseksi.
Sosiaalinen media saapui Tansaniaan
Jatkosota Pispalan punaisten kokemana
Vesipula ajaa ihmiset ja eläimet vastakkain Burkina Fasossa
Sateiden vähyys toi kuivuuden Länsi-Afrikkaan, nälkä ja jano uhkaavat.
Markkinoiden usko luottoluokittajiin horjuu
Ay-oppia Uruguayssa
Talkoomatkalaiset veivät ay-oppia Uruguayhin ja oppivat vähän itsekin.
Venäjän vallankumous Emma Goldmanin silmin
Kokoomuksen vuoden 1918 tavoite täyttyi
Vastaan olemalla puolesta
Niinistö on pääkirjoitustoimittaja-ainesta
Kohti toista kierrosta
Nämä ovat Euroopan kauheimmat luvut
Viihteellisyyttä ei voida välttää
Helmiä tyhjälle kotikatsomolle
Leikkiä ja joulun rauhaa
Demokratia – ketä kiinnostaa?
Luulo ei ole tiedon väärti
Opus Dein hengessä kriisiä hoitamassa
Kansanvalta on kuollut ja kuopattu
Kuperiskeikka ja sitten presidentiksi
Ostaako Kiina Euroopan?
Gaddafinkin murha oli murha
Pyrstötähti uhkaa
Euroopan vuoro kokeilla sokkihoitoa
Ihmeellisiä asioita tapahtuu
Hommalaiset yllättivät kukkahattumokuttajan
Kuukaudessa ei pudota politiikan kartalta
Sääjournalismi yhteiskunnan luokkaluonteen heijastumana
Yleisurheilun kulta-ajat takanapäin
Ja he uhrasivat jumalille
Alv rokottaa lehtiä
Aika verolle
Lipponen osaa yllättää
Ihahaa hevoset, ihahaa
Vapaaehtoinen auttaa, oppii ja vaikuttaa
Kaikki eivät voi hävitä
Raiskaus on julma rikos
Vanha suola janottaa
Pää järveen viilenemään
Kauas meren taa
Vihollinen on niin vaikea tunnistaa
Lepo ennen luovuutta
Hillutaan hillitysti
Ah, taidetta!
Umpikujan peräseinälle
Silmänkääntötemppu
Naulakkoon jätetyt aatteet


Ensi vuonna juhlapyhät ovat kuin Elinkeinoelämän keskusliiton tilauksesta laaditut.
keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina