
Viimeinen sana
Palaute parantaa lehteä
Olemme saaneet runsaasti toivomaamme palautetta Kansan Uutisten Viikkolehden ulkoasun uudistuksesta. Palautetta on tullut niin kirjeinä, puhelinsoittoina, sähköposteina, verkkolehden keskustelusivustoilla kuin ihan suorina viesteinä kasvoista kasvoihin.
Lehden uudistaminenkin on prosessi. Itse asiassa lehti on jatkuvassa muutoksessa. Erityisesti tällaisessa murrostilanteessa, mitä nyt Viikkolehdessä elämme, kaikki palaute on todella arvokasta ja sitä hyödynnetään kehittelytyössä.
Lukijat ovat kiinnittäneet huomiota moniin eri asioihin pienistä yksityiskohdista aina lehden linjauksiin. Valtaosa palautteesta on ollut kannustavan myönteistä, mutta osa varsinkin lehden vanhemmasta lukijakunnasta on antanut myös moitteita.
Kiittelijöiden mielestä lehteä on nyt helpompi lukea ja on se raikkaan avara – ja joidenkin kehujien mielestä siinä on nyt jopa liikaa (!) luettavaa. Suuri joukko moittijoista taas arvostelee muutosta siksi, että lehti on heidän mielestään muuttunut jotenkin oudoksi ja vaikeasti luettavaksi, jopa hienostelevaksi.
Me lehdentekijät tasapainoilemme näiden ääripäiden välissä.
Peruslinjauksien takana on monien kuukausien työ, joten niiden osalta on vaikeaa lähteä nopeisiin muutostöihin, mutta lehden luettavuutta aiomme parantaa. Muutoksia on jo tehty ja lisää tehdään seuraavassa numerossa. Luovumme muun muassa ohuimmasta tekstityypistä, sillä se on osoittautunut vaikealukuiseksi aiempaa vaaleammalle paperille painetussa lehdessä.
Radio- ja tv-liite uudistuu myös. Palautamme muun muassa Urheilukanavan ohjelmatiedot. Muutokset tältä osin ajoittuvat samaan hetkeen, kun uusi Suomi-tv aloittaa 18. joulukuuta toimintansa.
Viikkolehden ulkoasun uudistusta on käsitelty myös muissa tiedotusvälineissä. Kollegoilta olemme saaneet etupäässä kehuja.
Tällä viikolla ilmestyneessä Suomen Lehdistö -lehdessä maan johtaviin ulkoasun suunnittelijoihin kuuluva Sanomien ulkoasupäällikkö Hannu Pulkkinen toteaa, että ”Viikkolehden uudistus on tuonut lehden kertaheitolla nykyaikaan”.
Pulkkinen valittiin hiljattain Tampereen yliopiston journalistiikan vierailevaksi professoriksi 23 hakijan joukosta. Hänen vuoden mittainen pestinsä tässä tehtävässä alkaa ensi vuoden syksynä. Ehkä on aihetta lainata Pulkkisen analyysiä vähän pitempäänkin.
Viikkolehden uutta ulkoasua arvioidessaan Pulkkinen toteaa, että ”sovitut esitystavat ja rakenteet on tehty tiukasti ja johdonmukaisesti kannesta kanteen ja juuri tämä antaa tuotteelle nykyaikaisen ja laadukkaan leiman”.
Typografien valinnasta Pulkkinen antaa tunnustusta. Hänen mukaansa lehdessä on tehty esimerkillinen ratkaisu, kun on luotettu suomalaiseen suunnittelijaan. Jarmo Lukkarisen suunnitteleman tekstityypin pehmeä ja epäsovinnainen muotokieli istuu Pulkkisen mielestä mainiosti Viikkolehden luonteeseen.
”Typografista kontrastia syntyy, kun käytetään erikoislihavia ja hyvin laihoja leikkauksia rinnakkain. Tällainen kontrastityyli on suunnittelijan kannalta varma nakki, koska lähes aina se tuottaa jännittävän ja silmään miellyttävän lopputuloksen.”
Lupailimme alkusyksystä, että Kansan Uutisten Verkkolehti uudistuu syntymäpäivänään 2. joulukuuta. Näin ei käynyt. Olemme joutuneet muun muassa flunssa-aallon takia hieman tinkimään aikataulustamme.
Kovin pitkää aikalisää emme kuitenkaan joutuneet ottamaan. Ulkoasultaan ja arkkitehtuuriltaan uusittu Verkkolehti ilmestyy viikon päästä 11. joulukuuta.
Presidentinvaaleissa rakennettiin vasemmistoliiton nousua
Kenkätehtaalla koko elämä
Huima hattu ja kuristavat kädet
Sosiaalinen media saapui Tansaniaan
Jatkosota Pispalan punaisten kokemana
Kokoomuksen vuoden 1918 tavoite täyttyi
Vastaan olemalla puolesta
Niinistö on pääkirjoitustoimittaja-ainesta
Kohti toista kierrosta
Nämä ovat Euroopan kauheimmat luvut
Viihteellisyyttä ei voida välttää
Helmiä tyhjälle kotikatsomolle
Leikkiä ja joulun rauhaa
Demokratia – ketä kiinnostaa?
Luulo ei ole tiedon väärti
Opus Dein hengessä kriisiä hoitamassa
Kansanvalta on kuollut ja kuopattu
Kuperiskeikka ja sitten presidentiksi
Ostaako Kiina Euroopan?
Gaddafinkin murha oli murha
Pyrstötähti uhkaa
Euroopan vuoro kokeilla sokkihoitoa
Ihmeellisiä asioita tapahtuu
Hommalaiset yllättivät kukkahattumokuttajan
Kuukaudessa ei pudota politiikan kartalta
Sääjournalismi yhteiskunnan luokkaluonteen heijastumana
Yleisurheilun kulta-ajat takanapäin
Ja he uhrasivat jumalille
Alv rokottaa lehtiä
Aika verolle
Lipponen osaa yllättää
Ihahaa hevoset, ihahaa
Vapaaehtoinen auttaa, oppii ja vaikuttaa
Kaikki eivät voi hävitä
Raiskaus on julma rikos
Vanha suola janottaa
Pää järveen viilenemään
Kauas meren taa
Vihollinen on niin vaikea tunnistaa
Lepo ennen luovuutta
Hillutaan hillitysti
Ah, taidetta!
Umpikujan peräseinälle
Silmänkääntötemppu
Naulakkoon jätetyt aatteet


”Me lehdentekijät tasapainoilemme ääripäiden välissä.”
keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina