Maanantaina 13.2.2012
26.7.2010 11.38
Georg Boldt
Artikkelin kuva
Luonto on lähellä Faces-etnofestareilla.

Faces-etnofestivaalia aiotaan jatkaa

KU

Gumnäsissä 23.–25. heinäkuuta pidetty Faces-etnofestivaali sujui rennoissa ja rauhallisissa tunnelmissa. Järjestäjien tavoitteena on pyrkiä jatkamaan festivaalia ja juurruttaa se uuteen paikkaansa.

– Etsimme nyt rahoittajia ja sponsoreita, jotta saisimme taloudellisia resursseja festivaalin jatkamiseksi, kertoi festivaalijohtaja Börje Mattsson.

Gumnäsin luonnonläheisyyttä kiiteltiin

Festivaalilla vieraili yhteensä noin 6000 kävijää. Lippuja myytiin 4500 kappaletta.

Kävijätavoitteesta jäätiin hieman, mikä johtui järjestäjien mukaan uudesta paikasta ja epävakaisesta säästä. Muuten tapahtumaan oltiin tyytyväisiä.

– Osoitimme, että osaamme järjestää festivaalin tässä ympäristössä. Faces toimii uskomattoman hyvin Gumnäsissä, Mattson iloitsi.

Hän sanoi kuulleensa enimmäkseen myönteistä palautetta uudesta paikasta meren rannalla.

– Täällä ihmiset kokevat olevansa osa maailmaa ja luontoa toisella tavalla.

Sateenkaariperheestä katutanssivoittaja

Viikonlopun aikana kuultiin muun muassa ensimmäisen Suomessa esiintyneen tiibetiläisartistin Dorjee Tseringin soittoa ja ratkaistiin katusoiton Suomen mestaruus.

Katusoiton voittajaksi selviytyi eurooppalais-japanilainen Rainbow Family. Improvisoiden kisaan osallistunut, pari päivää vanha voittajaryhmä jatkoi Facesista Rainbow meeting -tapahtumaan Leppävirralle.

 
 
IlmoitusIlmoitus
Kansan Uutiset Oy | Sähköposti: ku@kansanuutiset.fi | Puhelin (09) 759 601 | Fax (09) 7596 0319