Itämeren laajuinen luontokuvakilpailu nuorille
WWF, Suomen Luonnonvalokuvaajat sekä Suomen Partiolaiset järjestävät suuren luontokuvakilpailun Itämeren maiden nuorille.
Juuri avautuneen Baltic Sea – Young Wildlife Photographer 2010 -luontovalokuvakilpailun tarkoituksena on kannustaa nuoria löytämään ainutlaatuisia kuvauskohteita ja -kokemuksia luonnosta sekä herättää nuorissa kiinnostus Itämeren suojelua kohtaan.
Kilpailun suojelijana toimii Tasavallan presidentti Tarja Halonen.
Valokuvaus avaa silmät ympäristön ihmeille
Valokuvaus ei ole enää vain harrastus, vaan jopa tapa nähdä ja kokea. Matkapuhelinten myötä kamera on aina käsillä ja muistoja tallennetaan sadoittain viikossa.
– Kuvaaminen avaa silmät luonnon kauneudelle ja yksityiskohtien moninaisuudelle. Se herättää kiinnostuksen tutustua myös syvällisemmin elinympäristömme ihmeisiin, sanoo päätoimittaja Jouni Klinga Suomen Luonnonvalokuvaajista.
Kilpailu käydään maakohtaisesti kussakin Itämeren yhdeksässä rantavaltiossa. Kilpailua käydään kolmessa 15–18-vuotiaille nuorille suunnatussa yksittäiskuvien sarjassa, joita ovat Itämeri ja ihminen, Kotimaani luonto sekä Matkapuhelimella luonnossa.
Kokoomuslaiset riitelevät perustulosta keskenään
”Vastikkeettomasta rahasta” ja työmoraalista syntyi mehevä väittely sosiaalisessa mediassa.


keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina

