
Kulttuurisokkeja
Kanadalaisen Guy Delislen kokemukset Shenzhenin erityistalousalueelta ja kielettömistä ihmissuhteista synnytti sarjakuvamuotoisen päiväkirjan. Lähtökohtana kirjalle on Delislen kolmen kuukauden työpesti animaatiostudiolle Kiinaan.
Työkaverit eivät puhu Delislen kanssa sen enempää kielellisesti kuin kulttuurillisestikaan samaa kieltä ja tulkkikin osoittautuu jokseenkin nihkeäksi.
Elämä kielitaidottomana Shenzhenissä on yksinäistä. Hotellin hissipoika virittelee keskustelua epämääräisillä sanoilla ja sekavilla lauseilla. Yhdessä ruokapaikassa sentään pärjää lähestulkoon viittomalla, kunhan vain syö joka kerta samaa ruokaa.
Ainoastaan retki Hong Kongiin tarjoaa hetkellisen helpotuksen ulkopuolisuuden tunteeseen, mutta sieltäkin on palattava pian takaisin Shenzheniin.
Delislen Shenzhen on surullisen hauska kuvaus länsimaalaisesta yksinäisestä miehestä oudon maan ja kulttuurin keskellä. Kuvakerronta tuoretta ja hauskaa, se jättää lukijalle myös tilaa päästä tilanteisiin mukaan. Piirrosten mustavalkoisuus korostaa Delislen minähahmon ajoittaista epätoivoa ja ympärillä olevan ihmismassan samankaltaisuutta – länsimaisissa silmissä.
Guy Delisle: Shenzhen. Suomentanut: Saara Pääkkönen. WSOY 2010. 148 sivua.
Vesipula ajaa ihmiset ja eläimet vastakkain Burkina Fasossa
Sateiden vähyys toi kuivuuden Länsi-Afrikkaan, nälkä ja jano uhkaavat.
Markkinoiden usko luottoluokittajiin horjuu
Ay-oppia Uruguayssa
Talkoomatkalaiset veivät ay-oppia Uruguayhin ja oppivat vähän itsekin.


Shenzhen on surullisen hauska kuvaus länsimaalaisesta yksinäisestä miehestä.
keskustele aiheesta
Tulosta
Facebook
Google
del.icio.us
MySpace
Twitter
Lähetä sähköpostina
